22 maj Targi WOD-KAN 2019
Na naszym stoisko zaprezentowaliśmy wiertnicę poziomą sterowaną WPS-30s
Gdy trzeba wykonać przewiert w gruncie w miejscach, gdzie nie jest możliwe zastosowanie technologii odkrywkowej, bardzo dobrze sprawdzają się sterowane wiertnice poziome firmy Bipromasz, wiodącego polskiego producenta sprzętu wiertniczego z 30-letnim doświadczeniem w branży. Szczególne miejsce w ofercie bydgoskiej spółki zajmują wiertnice z serii S, w tym m.in. model WPS-30S, umożliwiające realizację przewiertów bez potrzeby budowania klasycznej komory startowej, lecz z wykorzystaniem istniejących studni kanalizacyjnych.
Kompaktowa wiertnica ślimakowa WPS-30S umożliwia realizacją przewiertów pod drogami, torowiskami lub innymi ciągami komunikacyjnymi oraz istniejącymi instalacjami infrastrukturalnymi (sieć wodociągowa, kanalizacja, linie energetyczne i telekomunikacyjne itp.), z możliwością precyzyjnego sterowania w celu zachowania założonego kierunku przewiertu. Służy do wykonywania przewiertów o niewielkich spadkach pod rurociągi o średnicy od 100 do 315 mm. Jest szczególnie polecana do precyzyjnego wykonywania kanalizacyjnych przyłączy domowych, ponieważ komorą startową wiertnicy jest standardowa studnia okrągła o średnicy 1200 mm. Do zasilania wiertnicy WPS-30S zalecany jest agregat hydrauliczny Bipromasz HAS-25, ale możliwe jest również zasilanie olejem z koparki hydraulicznej. Ze względu na niewielkie wymiary studni, do wiercenia stosowane są elementy o długości roboczej 0,5 m. Seria S obejmuje także wiertnice umożliwiające start z jeszcze mniejszych studzienek, o średnicy zaledwie 1 m, a także większych, o średnicy 2 lub 2,5 m.
Przeciąganie od końca
Start z tak małej komory w postaci studni 1200 mm umożliwia odmienna od typowej technologia wykonywania przewiertu. – W standardowej technologii przewiert realizowany jest poprzez wpychanie z komory startowej do końcowej, natomiast w tym wypadku technologia opiera się głównie na ciągnięciu z komory końcowej. Przy wykonywaniu przyłączy do budynków, po stronie odbiorczej z reguły jest bowiem więcej miejsca na utworzenie komory końcowej niż jest go w studni okrągłej. Pozwala to na przykład wykonać przyłącza do obiektów wzdłuż całej ulicy, na której kanalizacja oparta jest na gotowych studzienkach 1200 mm, bez potrzeby naruszania drogi. Za pomocą wiertnicy WPS-30S z takiej studzienki można wykonać przewierty w różnych kierunkach, do kilku odbiorców na odległość do 40 m. Przy odległości powyżej 15 m stosujemy żerdzie pilotowe i sterowanie za pomocą pilota dla zachowania kierunku przewiertu – mówi Marek Gorzoch, współwłaściciel firmy Bipromasz.
Bez komory lub z komorą
Główny zysk przy wykorzystaniu wiertnicy WPS-30S to brak konieczności budowania komory startowej. Jednak studnia o średnicy zaledwie 1200 mm powoduje pewne utrudnienia.
Taka studzienka nie zapewnia zbyt wiele miejsca dla operatora i ma dno z reguły na poziomie 4, a nieraz i 6 metrów, co zależy od warunków lokalnych, dlatego praca w niej nie jest łatwa. Nie ma jednak rozwiązań uniwersalnych, dlatego doradzamy, żeby wykonawca nie opierał się na jednej maszynie. Jeśli chce pracować szybciej i wygodniej, proponujemy większe modele dedykowane do prostokątnych komór, gdzie pracuje się bardziej komfortowo. Możemy też zaoferować tę maszynę w wersji z torowiskiem składanym, czyli zamiast ściany oporowej dostosowanej do studni okrągłej jest możliwość przedłużenia toru o kolejną długość i rozparcia się w komorze prostokątnej. Czyli wykorzystując model WPS-30S w studni pracuje się narzędziami, które mają pół metra, a jeżeli jest do dyspozycji komora prostokątna, wtedy używa się standardowych narzędzi jednometrowych
– wyjaśnia Marek Gorzoch – Dyrektor techniczny firmy Bipromasz.
Wiertnica pozioma WPS-30S firmy Bipromasz umożliwia wykonywanie przewiertów z wykorzystaniem jako komory startowej standardowej studni o średnicy 1200 mm.