Układy hydrauliczne, produkowane przez naszą firmę, wyróżniają bardzo dużą dokładnością, a co za tym idzie – stawiają wysokie wymagania w zakresie czystości olejów hydraulicznych oraz systematycznego nadzoru ich własności. Na tłoczkach pomp, suwakach zaworów i rozdzielaczy hydraulicznych występują luzy technologiczne wynoszące od 2 do 8um.
Jeśli ciecz hydrauliczna jest zanieczyszczona, powoduje nieprawidłową pracę urządzeń i tym samym prowadzi do przyspieszonego zużycia wielu elementów, w tym również bardzo drogich części. Jak wynika z obserwacji konstruktorów i serwisantów, aż 80% awarii i urządzeń wynika z zanieczyszczonych olejów hydraulicznych.
Przyczyn pojawiania się zanieczyszczeń w układzie hydraulicznym jest kilka. Mogą one zostać wprowadzone z zewnątrz (przykładowo przy napełnianiu układu olejem bez określonej klasy czystości) lub wewnętrznie (na skutek zmęczeniowego zużycia elementów współpracujących).
Aby zadbać o prawidłową eksploatację układu hydraulicznego w urządzeniu, należy:
W zakresie czystości olejów obowiązuje norma europejska ISO 4406 lub równie często spotykana norma amerykańska NAS 1638. Klasyfikuje ona oleje do poszczególnych grup w zależności od zawartych w oleju zanieczyszczeń:
Osiąganie dużej żywotności elementów hydraulicznych będzie uzależnione w zdecydowanym stopniu od stałego nadzoru nad utrzymaniem właściwej klasy czystości oleju w układzie. Okresowe sprawdzanie klasy czystości oraz dokonywanie filtracji eliminuje kosztowne wymiany olejów.